Blud o mostu mezi Východem a Západem

21. 05. 2019 7:27:57
Ve volební kampani do Europarlamentu se setkáváme se spoustou bludů a jedním z nich je i blud o tom, že bychom měli být mostem mezi Východem a Západem.

Od vzniku nezávislého státu Čechů, Slováků a Rusínů v roce 1918 se Československo potýkalo se základním geopolitickým dilematem, jímž byla poloha mezi dvěma velmocemi, Německem a Ruskem. V podobné geopolitické poloze mezi mocnějšími zeměmi, dokonce třemi (Pruskem, Ruskem a Francií), se ale nacházelo již slábnoucí Rakousko, resp. Rakousko-Uhersko v 18. a 19. století. Podívejme se na zářnou minulost, kdy jsme byli mostem mezi Východem a Západem, a uvažujme, jak výhodné to bylo.

Německá nebo pruská hrozba byla zřejmá již za Marie Terezie – ve Válkách o rakouské dědictví (1740-48) a v Sedmileté válce (1756-63), když jsme přišli o Slezsko, nejbohatší část Českých zemí. Následovala Prusko-rakouská válka (1866), kdy Rakousko ztratilo vliv v Německu (zánikem Německém spolku). Německé císařství pak zatáhlo Rakousko-Uhersko do krvavé první světové války (1914-18) a nakonec nacistická Německá říše úplně zlikvidovala existenci samostatného českého státu (1939).

Francouzská hrozba není z dnešního pohledu tak bezprostřední, ale v 19. století tomu bylo jinak. Francie vyhlásila revoluční válku (1792-1802) „králi českému Františkovi“ a následně vypukly Napoleonské války (1803-15), kdy Rakousko ztratilo severní Itálii, Slovinsko a Chorvatsko a francouzská vojska pochodovala Moravou. Konečné vítězství Francie ve Druhé a Třetí válce za italskou nezávislost (1859 a 1866) znamenalo definitivní ztrátu Itálie.

Ruská hrozba začala druhým a třetím dělením Polska (1793 a 1795), kdy Rusko, Prusko a Rakousko vymazaly Polsko z mapy. Naplno se ukázala v roce 1849, kdy bylo maďarské revoluční hnutí za nezávislost utopeno v krvi, a v Polsko-sovětské válce (1919-21), kdy Leninova vojska v srpnu 1920 stála před Varšavou a přiblížila se na vzdálenost méně než 100 km k hranicím mladého Československa. Následovalo spiknutí nacistického Německa a bolševického Ruska v září 1939, kdy podruhé vymazaly Polsko z mapy. Dalšími epizodami byla anexe Podkarpatské Rusi v lednu 1946 následovaná etnickými čistkami Rusínů, dále druhé utopení maďarské revoluce v krvi (1956) a nakonec sovětská intervence v Československu v roce 1968 a hrozba sovětské okupace Polska v roce 1981.

Po druhé světové válce jsme se ocitli v nové situaci. Německo bylo poraženo a okupováno vojsky Sovětského svazu, USA, Británie a Francie. Místo polohy mezi Německem a Ruskem jsme se dostali do polohy mezi Sovětský svaz a USA, které si mezi sebou Evropu rozdělily. Její část byla ve Varšavské smlouvě, druhá v NATO, a zejména v 80. letech jsme se všichni báli, kdy vypukne válka.

Až na přelomu 80. a 90. let 20. století nastala konečně situace, kdy jsme se nenacházeli mezi dvěma velmocemi, tedy mezi Východem a Západem. Německo již není velmocí, Francie a Británie již dávno ztratily své říše. Sovětský svaz se v prosinci 1991 rozpadl a v listopadu 1993 vznikla Evropská unie, spojenectví slabých evropských států, které se rozhodly vzít osud do svých rukou. Necelých jedenáct let poté jsme se k ní připojili i my.

Z tohoto krátkého historického diskursu je jasné, jak výhodná pro nás byla poloha mostu mezi Východem a Západem. Vždy jsme žili v ohrožení, ať už z východu, ze strany Ruska nebo Sovětského svazu, nebo ze západu, ať to bylo Německo, Francie, Prusko nebo Spojené státy. Když netrpěli zrovna Češi, krváceli sousedé – Poláci nebo Maďaři.

Teď, když už konečně nemusíme sloužit sousedním velmocím a mohli bychom se jim bránit společně s dalšími evropskými národy a vytvářet společné ozbrojené síly Evropské unie, zase se nám zachtělo mostu mezi Východem a Západem. Ano, momentálně jsme bezpečnostním protektorátem USA se vzletným názvem Severoatlantická aliance. Ale Američané se potřebují soustředit na Čínu, západní Pacifik a oblast Indického oceánu. Byli by nesmírně rádi, kdyby se nemuseli starat o naši bezpečnost a mohli se přesunout do Asie. My, místo abychom využili bezprecedentní historickou situaci a vrátili Evropu Evropanům, blábolíme o mostech mezi Východem a Západem.

Mosty je třeba stavět tam, kde patří. Dnes jsou hlavní velmocí Západu Spojené státy a hlavní velmocí Východu je Čína. Jak chceme tyto dvě země přemostit, když jsme od obou dvou vzdáleni tisíce kilometrů? Takový most by se nutně musel zhroutit. Ať si mosty mezi Východem a Západem staví třeba Rusko, které na to má ideální polohu.

My se ale nacházíme v srdci Evropy a máme to štěstí, že nejsme obklopeni velmocemi. Německo vyvažují další podobně mocné státy – Francie, Polsko nebo Itálie. Je to ideální situace, jak využít jejich rivality a vytvářet s menšími zeměmi různé koalice a prosadit v EU spoustu našich zájmů. Nejsou to jen visegrádské země jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko. Ve Skandinávii máme Švédsko, Dánsko a Finsko a v Beneluxu Nizozemsko, Belgii a Lucembursko. Na Balkáně máme Rumunsko, Chorvatsko, Bulharsko a Řecko, v Pobaltí Estonsko, Lotyšsko a Litvu. V Atlantiku zase Portugalsko a Irsko a ve Středomoří Maltu a Kypr. Soustřeďme se na to, abychom konečně vytvořili Evropu bez zasahování cizích velmocí. Stavění mostů přenechme jiným.

Autor: Ladislav Garassy | úterý 21.5.2019 7:27 | karma článku: 15.21 | přečteno: 545x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 488 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 1517 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 470 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 30.05 | Přečteno: 684 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1662

Jsem zanícený občan, kterému záleží na tom, jak se bude žít za několik desetiletí. Jinak, geograf, cestovatel a příznivec strany evropani.cz.

Twitter: @LGarassy

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...