Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trump v Rijádu ohrozil bezpečnost naší Evropy

Donald Trump vystoupil 21. května v Rijádu na Arabsko-muslimsko-americkém summitu. Byl to i summit Islámské vojenské aliance pro boj s terorismem (IMAFT). Jeho podpora této alianci je ohrožením bezpečnosti naší Evropské unie.

Koho IMAFT sdružuje?

Arabsko-muslimsko-americký summit lze označit i za summit „OIC minus 2“. Z 57 členů Organizace islámské spolupráce (OIC), zastřešující všechny muslimské země světa a některé země s výraznou muslimskou menšinou, se ho zúčastnili představitelé 55 členů – všichni kromě Íránu a Sýrie.

Aliance IMAFT vznikla v prosinci 2015 pod vedením Saúdské Arábie a sdružuje 41 členských států. Ze všech 57 členů OIC je v IMAFT sdruženo 40 členů, plus navíc Eritrea.

Islámská vojenská organizace pro boj proti terorismu (IMAFT) sdružuje 41 zemí. Srovnání s 57 členy Organizace islámské spolupráce (OIC).

Jádro IMAFT tvoří 19 států Ligy arabských států od Mauritánie na západě po Omán na východě a od Libanonu na severu po Komory na jihu: Mauritánie, Maroko, Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Somálsko, Džibutsko, Komory, Jemen, Omán, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Saúdská Arábie, Kuvajt, Jordánsko, Palestina a Libanon. Vlastně všichni členové Ligy kromě Iráku, Sýrie a Alžírska (představitelé Iráku a Alžírska se ale summitu s Trumpem zúčastnili).

Ještě drobná poznámka: členy Ligy arabských států jsou i tři etnicky nearabské africké země Somálsko, Džibutsko a Komory, jsou tedy „politicky“ arabské, proto je v textu zařazuji mezi arabské státy.

Srovnání 41 členů Islámské vojenské organizace (IMAFT) s 22 členy Ligy arabských států (LAS).

Kromě toho je v organizaci 6 asijských zemí: Turecko, Afghánistán, Pákistán, Bangladéš, Maledivy a Malajsie. A napokon 16 zemí Subsaharské Afriky: Senegal, Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Sierra Leone, Pobřeží slonoviny, Mali, Burkina Faso, Togo, Benin, Nigérie, Niger, Čad, Eritrea, Uganda a Gabun.

Je také důležité vědět, že v ní chybějí všechny čtyři země se šíitskou vládou – Írán, Irák, Ázerbajdžán i Sýrie. Teď je ale dobré si popsat, proč je Trumpovo vystupování v Rijádu ohrožením naší bezpečnosti.

IMAFT přímou bezpečnostní hrozbou pro EU

Muslimské státy, ale zejména státy arabské, jsou známé zvláště intenzivním zbrojením. Saúdská Arábie s 30 miliony obyvatel je po USA, Číně a Rusku čtvrtou nejvíce zbrojící zemí světa, která zbrojí o třetinu více než šedesátimilionová Francie nebo Británie a dvaapůlkrát více než dvěstěmilionová Brazílie. Šestimilionové Spojené arabské emiráty jsou na 14. místě na světě – jejich výdaje na zbrojení se blíží šedesátimilionové Itálii a mírně přesahují osmdesátimilionové Turecko.

Podle údajů Světové banky mělo 22 členů Ligy arabských států v roce 2015 celkové vojenské výdaje ve výši 214 miliard amerických dolarů, co činí 8,2% jejich HDP. Pro srovnání, vojenské výdaje EU-27 bez Británie činí pouhé 1,4% HDP Unie. Po odečtení tří arabských nečlenů IMAFT a přičtení 22ti nearabských členů IMAFT vychází podle údajů Světové banky a Institutu bezpečnostních studií Evropské unie (EU ISS), že celkové vojenské výdaje 41 členů IMAFT činí 222 miliard dolarů. Současně podle údajů Světové banky, vojenské výdaje evropské sedmadvacítky bez Británie činí 203 miliard dolarů.

Nezapomínejme, že ve statistikách se neobjevují veškeré vojenské výdaje – v zemích jako Egypt, Pákistán nebo Turecko je armáda největším majitelem průmyslu a obchodu a Egypt navíc dostává nezanedbatelnou přímou podporu USA do svého vojenského rozpočtu.

Srovnání Islámské vojenské organizace (IMAFT) s 41 členy a Evropské unie s 27 členy.

Prezident Spojených států tedy na jižní hranici Evropské unie buduje vojenský kolos, jehož zbrojné výdaje již dnes o desetinu přesahují výdaje samotné Evropské unie. Tento kolos zahrnuje téměř všechny jižní sousedy EU – od Maroka přes Tunisko, Libyi, Egypt, Palestinu, Libanon až po Turecko. Uvědomíme-li si, že Evropská unie není schopna se sama ubránit vojenské expanzi Ruska, které má jen třetinový vojenský rozpočet (64 miliard dolarů), máme důvod bít na poplach.

Dále si uvědomme, že mnoho z těchto zemí disponuje bojeschopnými partyzánskými nebo regulérními jednotkami, které se jen za poslední dvě dekády zúčastnily občanských válek v Iráku, Sýrii, Libyi, Jemenu, Afghánistánu, Somálsku, Súdánu, Čadu, Pobřeží Slonoviny nebo Sierra Leone, vojenské okupace Západní Sahary, války proti Etiopii, vojenskému tažení proti Saddámovi v Iráku, Húthíjům v Jemenu, Arabskému jaru v Egyptě a Bahrajnu, Boko Haram v Nigérii nebo proti Islámskému státu v Sýrii, Iráku a Libyi.

Aby to bylo ještě horší, země jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Omán nebo Kuvajt nakupují vě světě výlučně ty nejmodernější vojenské technologie – jejich armády tedy disponují modernější výzbrojí než armády EU. Oficiálně byla IMAFT vytvořena na boj proti terorismu. Nicméně někteří analytici mluví o alianci na způsob NATO, což evokuje její dlouhou životnost. Organizace, jejíž první operací je vojenská intervence v Jemenu (nikoliv proti terorismu), se může v dlouhodobé perspektivě zvrtnout k expansionismu.

A teď si to propojme s existencí velkých muslimských menšin ve státech Evropské unie – především ve Francii (8%), Nizozemsku, Belgii a Něměcku (6%), Rakousku a Švédsku (5%), Dánsku a Itálii (4%) s tendencí jejich rychlého růstu kvůli vysoké míře porodnosti i imigrace. Libyjský diktátor Kaddáfí kdysi Evropanům vyhrožoval, že arabská menšina v Evropě je jeho tajnou zbraní budoucnosti a že muslimové jednou Evropany přečíslí díky své porodnosti.

Nejnověji se Evropané přesvědčili letos v březnu a dubnu. Během kampaně před tureckým referendem tehdy turecký vůdce Erdogan bezprecedentně zasahovat do vnitřních záležitostí států EU a byl schopen snadno získat turecké menšiny v demokratické Evropě pro podporu nastolení nedemokratického režimu v Turecku. Již přední průkopník etnické teorie Arnošt Gellner napsal, že muslimské menšiny v diaspoře jsou náchylnější k radikalizaci než obyvatelstvo v zemi jejich původu.

Podtrženo a sečteno, Donald Trump vytváří na jižní hranici Evropské unie mocný vojenský blok, který se na pozadí migrační krize stává druhou největší hrozbou pro nás Evropany, hned po ruském imperialismu na východní hranici.

IMAFT coby hospodářská hrozba pro EU

Z 13ti členů ropného kartelu OPEC, který ovlivňuje ceny ropy v celém světě, je 7 zemí současně členem vojenské aliance IMAFT: Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt, Libye, Nigérie a Gabun (mimo IMAFT zůstává šestice Venezuela, Ekvádor, Angola, Írán, Irák a Alžírsko). Tito členové těží 20,0 ze 33,5 milionů barelů denně, což tvoří 59% produkce OPEC. Na území těchto 7mi členů leží 580 z 1210 miliard barelů potvrzených zásob, což dělá 48% ropných zásob kartelu OPEC. Po přičtení Iráku, spojence IMAFT, jehož představitelé byli na summitu také přítomni, činí denní produkce Trumpovy aliance 71% z produkce OPEC a jejich zásoby tvoří 60% zásob OPEC.

Srovnání 13 členů ropného kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a 41 členů Islámské vojenské aliance (IMAFT).

Dvěma největšími dodavateli ropy do Evropské unie jsou Rusko a OPEC. Americkou formální podporou pro IMAFT pod vedením Saúdské Arábie dochází de-facto k transformaci OPEC na vojenskou organizaci. My v Evropě máme již bohaté zkušenosti s tím, jak Rusko využívá zastavení kohoutků s ropou a zemním plynem coby své zbraně. Militarizací kartelu OPEC získává Evropská unie ve svých dvou nejvýznamnějších dodavatelech také dva vojenské soupeře. Trumpem podpořený IMAFT se tak stává hospodářskou hrozbou pro EU.

Závěrem

Oficiální americká podpora Islámské vojenské alianci na boj s terorismem (IMAFT) je tak vážným ohrožením bezpečnosti Evropské unie, a tím i naší země, že bychom měli požadovat po našich vůdcích, aby udělali všechno pro zmaření takového vojenského bloku. O její dalších aspektech budou moje následující texty.

Autor: Ladislav Garassy | pondělí 29.5.2017 7:29 | karma článku: 14,77 | přečteno: 470x
  • Další články autora

Ladislav Garassy

Vytvořte trvalou demokratickou a proevropskou volební koalici!

Slova bývalého prezidenta Havla v jeho prvním novoročním projevu jsou dnes aktuální více než kdy jindy. "Naše země nevzkvétá." Česko se pod miliardářsko-vazalskou vládou dostalo do mezinárodní izolace, podobné jako před Mnichovem.

12.6.2020 v 7:23 | Karma: 14,57 | Přečteno: 813x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Blud o neutralitě

Ve volební kampani do Europarlamentu se setkáváme se spoustou bludů a jedním z nich je i blud o tom, že bychom měli být neutrální zemí.

23.5.2019 v 10:00 | Karma: 18,89 | Přečteno: 1654x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Blud o Brexitu

Ve volební kampani do Europarlamentu se setkávám se spoustou bludů a jedním z nich je i blud o Brexitu jako příkladu hodného následování nebo strachu z podobného osudu.

21.5.2019 v 15:43 | Karma: 18,49 | Přečteno: 618x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Blud o mostu mezi Východem a Západem

Ve volební kampani do Europarlamentu se setkáváme se spoustou bludů a jedním z nich je i blud o tom, že bychom měli být mostem mezi Východem a Západem.

21.5.2019 v 7:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Jak velmoci zradily Kurdy a Asyřany: Velká čtyřka, 1923

Tzv. Velká čtyřka vítězných mocností, Británie, Francie, Itálie a Japonsko, zradila Kurdy a Asyřany podpisem nové mírové smlouvy s Tureckem v červenci 1923 v Lausanne, která nahradila mírovou smlouvu ze Sévres.

28.3.2019 v 8:17 | Karma: 10,64 | Přečteno: 605x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy. Budou ideální podmínky

5. května 2024  7:17

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci...

Australská policie zastřelila mladíka, který pobodal muže. Zřejmě se radikalizoval

5. května 2024  7:10

Australská policie v zastřelila 16letého chlapce, který pobodal muže v Perthu, hlavním městě...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1662x
Jsem zanícený občan, kterému záleží na tom, jak se bude žít za několik desetiletí. Jinak, geograf, cestovatel a příznivec strany evropani.cz.

Twitter: @LGarassy

Seznam rubrik